Nowe wytyczne dotyczące bólów i nadwyrężeń

Wszyscy już to przerabialiśmy. Drobny uraz prowadzi do bolącej kostki, obolałego ramienia lub szyi. Możesz nie robić nic, próbować to zignorować i czekać, aż się poprawi. Możesz też ulec pokusie, by coś zażyć, zwłaszcza jeśli znaczny dyskomfort uniemożliwia Ci wykonywanie zwykłych czynności lub nie pozwala zasnąć w nocy.

Jakie jest więc najlepsze leczenie początkowe?

W przypadku drobnych urazów, masz wiele możliwości, w tym:

  • Domowe środki zaradcze. Popularne metody to "RICE" - Rest, Ice, Compression, and Elevation (odpoczynek, lód, ucisk i uniesienie): przykładanie zimna do bolącego miejsca, noszenie elastycznej chusty uciskającej bolące miejsce, odpoczynek i uniesienie (np. oparcie bolącej kostki na poduszkach).
  • Metody nielekowe. Na przykład, masaż lub akupunktura.
  • Leki przeciwbólowe. Przykładami są acetaminofen, leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, lub inne leki przeciwbólowe.

Opracowano nowe wytyczne

Niedawno American College of Physicians i American Academy of Family Physicians zebrali ekspertów, aby opracować nowe zalecenia dotyczące właśnie tego rodzaju sytuacji. Oficjalnie wytyczne te dotyczą "ostrego bólu spowodowanego urazami mięśniowo-szkieletowymi u osób dorosłych", czyli osób, u których ból rozpoczął się mniej niż cztery tygodnie temu i nie obejmuje bólu dolnej części pleców (dla którego opracowano oddzielne wytyczne).

Aby opracować te zalecenia, eksperci dokonali przeglądu ponad 200 randomizowanych badań kontrolowanych, które są uważane za najwyższej jakości i najmocniejszy rodzaj dowodów. Do badań tych włączono prawie 33 000 uczestników (średnia wieku 34 lata) z różnymi schorzeniami: najczęstszymi były skręcenia (zwłaszcza kostki), nadwyrężenia i urazy szyi. Badacze brali pod uwagę nie tylko zmniejszenie bólu, ale również funkcje fizyczne, jakość życia, zadowolenie pacjenta, powrót do pracy i efekty uboczne.

Co zalecają nowe wytyczne

Nowe wytyczne nie komentują standardowych domowych metod leczenia, takich jak odpoczynek, obłożenie lodem, ucisk i uniesienie, prawdopodobnie dlatego, że nie istnieją randomizowane badania kontrolowane tych metod. Ale te środki nadal wydają się być rozsądnymi pierwszymi krokami.

Poza nimi, nowe wytyczne zalecają następujące działania, w tej kolejności:

  • Miejscowe niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDs). Leki te są podobne do ibuprofenu (jak w Motrin), ale zamiast tabletek, lek nakłada się na skórę nad bolącym miejscem. Istnieje kilka opcji dostępnych bez recepty (takich jak żel z diklofenakiem 1% lub leki typu aspiryny), ale większość z nich wydawana jest na receptę (patrz poniżej).
  • Doustne leki z grupy NLPZ lub acetaminofen. Dostępnych jest wiele generycznych i markowych doustnych leków z grupy NLPZ, w tym ibuprofen i naproksen, a niektóre z nich są sprzedawane zarówno bez recepty, jak i w większej dawce na receptę. Acetaminofen jest aktywnym składnikiem leku Tylenol i wielu innych produktów OTC.
  • Akupresura lub przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS). Stwierdzono, że są one nieco skuteczne, ale mniej niż NLPZ lub acetaminofen. Ponadto jakość badań była niska.
  • Opiaty nie były zalecane, ponieważ korzyści z ich stosowania są niewielkie, a ryzyko większe niż w przypadku innych opcji.

Kilka zastrzeżeń dotyczących nowych wytycznych

Warto zauważyć, że:

Te nowo opublikowane wytyczne nie uwzględniły porównań różnych miejscowych lub doustnych NLPZ między sobą, prawdopodobnie dlatego, że takie badania nie istnieją.

Podobnie, nie wzięto pod uwagę wszystkich możliwych kombinacji leczenia (np. acetaminofenu z naproksenem), akupunktury (vs. akupresury) lub kapsaicyny, powszechnie stosowanej w leczeniu bólu miejscowego.

Nawet leki, które wypadły najlepiej w bilansie korzyści i ryzyka były tylko umiarkowanie skuteczne, i tylko nieznacznie lepsze od placebo.

Ponadto należy pamiętać, że wytyczne te dotyczą bólów spowodowanych drobnymi urazami. W przypadku poważniejszych urazów lub objawów, najlepszym pierwszym krokiem może być natychmiastowa wizyta u lekarza, ponieważ ważne może być wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub innej oceny. Na przykład, jeśli doznałeś poważnego urazu kostki i teraz nie możesz chodzić ani dźwigać ciężarów, warto się przebadać. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem i wyjaśnić sytuację.

Więcej na temat leków NLPZ stosowanych miejscowo

Jedną z zalet miejscowo stosowanych leków z grupy NLPZ jest ich bezpieczeństwo. W porównaniu z tabletkami, mniej leków wchłania się do krwiobiegu, więc zwykle powodują one mniej skutków ubocznych. To może być duża sprawa dla osób z wrażliwym żołądkiem, które nie mogą przyjmować doustnych NLPZ. Osobom z poważnymi chorobami układu krążenia można zalecić unikanie doustnych leków z grupy NLPZ, ale ich lekarze mogą uznać miejscowe leki z grupy NLPZ za wystarczająco bezpieczne.

Jednakże, miejscowe NLPZ mogą być również mniej skuteczne niż inne metody leczenia. Na przykład, ból biodra może nie ulec poprawie po zastosowaniu miejscowych NLPZ, ponieważ staw biodrowy znajduje się daleko od powierzchni skóry.

Oto kilka przykładów leków z grupy NLPZ stosowanych miejscowo.

  • Salicylany (aktywny składnik aspiryny). Przykłady obejmują wiele produktów dostępnych bez recepty, takich jak Aspercreme, Icy-Hot i Bengay.
  • Dostępny bez recepty diklofenak 1% w żelu. Nazwa handlowa to Voltaren Arthritis Pain.
  • Środki na receptę. Diklofenak o wyższym stężeniu (nazwy handlowe Flector, Pennsaid, Solaraze). Lub apteki mieszane mogą dostarczyć inne leki z grupy NLPZ w postaci preparatów miejscowych, w tym ibuprofen, indometacynę lub piroksykam.

Wniosek z tego taki, że:

Jeśli niedawno doznałeś urazu, przykro mi to słyszeć! Weź się w garść - większość drobnych urazów ustępuje w ciągu kilku dni, niezależnie od sposobu leczenia.

Są jednak rzeczy, które możesz zrobić, a które mogą być pomocne w oczekiwaniu na wyzdrowienie. Te nowe wytyczne mogą pomóc Tobie i Twojemu lekarzowi wybrać najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze opcje w pierwszej kolejności. Możesz też zrezygnować z jakiegokolwiek leczenia. Na szczęście, prawdopodobnie nastąpi poprawa bez konieczności stosowania leków na receptę lub wizyty u lekarza.

Szukasz przydatnej i sprawdzonej wiedzy medycznej? Wejdź na open-mind.pl

Autor

Monika Matracz

Redakcja toreko.com.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@toreko.com.pl

Bogata wiedza związana ze zdrowym trybem życia.

Dlaczego warto sięgnąć po aloes?
Czy sok z aloesu działa leczniczo?
Jak walczyć z zakwaszeniem organizmu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u nas.