Zakwaszenie organizmu- jak z nim walczyć?

Coraz częściej można słyszeć o zakwaszeniu organizmu oraz wielu cudownych sposobach na to, by sobie z tym radzić.

Czym więc będzie ta zaburzona równowaga oraz jaką dietę należy stosować, by sobie jakoś poradzić z tym problemem?  (http://prodeacid.pl/odkwaszanie

Wskaźnikiem, który pomaga nam określić stopnień zasadowości czy kwasowości będzie skala pH. Wskaźnik pH zawiera się między 0-14. Jeśli będzie poniżej 7 to mamy odczyn kwaśny a powyżej odczyn zasadowy. Jeśli chodzi o naszą krew ma ona lekko zasadowy odczyn na poziomie 7,35-7,45. Utrzymanie równowagi w tym zakresie to istotny element dla zachowania zdrowia, ponieważ właściwy przebieg wielu reakcji enzymatycznych zależy od odpowiedniego poziomu pH środowiska poza oraz wewnątrzkomórkowego. Wahania tego poziomu mogą skutkować różnorodnymi problemami zdrowotnymi.

Objawy zakwaszenia organizmu

Zakwaszenie organizmu może objawić się chronicznym zmęczeniem czy też nadmierną sennością oraz utratą apetytu i bólami głowy, nadmiernym wypadaniem włosów czy problemami z cerą. Nadmierne zakwaszenie organizmu wynika z tego, że zmieniamy sposób żywienia. Przede wszystkim, jeśli mamy problem z zakwaszeniem to właśnie wynika z tego, że jemy za dużo składników przetworzonych a mało naturalnych. To kluczowa sprawa, by doprowadzić do zmiany swoich żywieniowych przyzwyczajeń, ponieważ to właśnie dzięki nim będzie można sobie z zakwaszeniem poradzić.

To co jemy bardzo często nie jest dla nas odpowiednie i dlatego właśnie to wszystko będzie poważnym problemem. Zaleca się między innymi ograniczenie spożycia słodyczy, cukru oraz słonych przekąsek. Powinno się natomiast spożywać oleje roślinne, które są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Sałatki warzywne i owocowe

Mięso i wędliny należy spożywać z umiarem

Część produktów mięsnych powinno się zastąpić suchymi nasionami roślin strączkowych, które posiadają odmienny skład aminokwasowy, dlatego nie będą wykazywać aż tak silnego działania zakwaszającego jak nabiał czy mięso. Warto pamiętać o wypijaniu odpowiednich ilości wody mineralnej, która jest bogata właśnie w składniki alkalizujące. W diecie odkwaszające powinny się znajdować między innymi większe ilości sałatek warzywnych i owocowych, część wyrobów mięsnych powinno się zastąpić pastami z roślin strączkowych a także warzywnymi pasztetami.

Na podwieczorek lub drugie śniadanie doskonale sprawdzić się będą mogły specjalnie przygotowywane koktajle warzywno owocowe. Zamiast soli warto dodać zioła czy przyprawy, które mają działanie zasadotwórcze. Dlatego właśnie w ten sposób będzie można skutecznie poradzić sobie z tym, by w końcu nasz organizm dobrze pracował.

Autor

Ewelina Kotapka

Redakcja toreko.com.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@toreko.com.pl

Bogata wiedza związana ze zdrowym trybem życia.

Dlaczego warto sięgnąć po aloes?
Czy sok z aloesu działa leczniczo?
Jak walczyć z zakwaszeniem organizmu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u nas.